Çarşamba , Eylül 20 2023

Hırvatistan : Sılayolu sürücüleri

Avrupa Birliği üyesi Hırvatistan yıllardır Schengen’e dahil olmak için mücadele veriyor ve bu yönde adımlar atıyor. Avrupa Komisyonu Hırvatistan’ın Schengen bölgesine dahil olması için bütün kriterleri yerine getirdiğini açıkladı. Yani bir şekilde yeşil ışık yakıldı. Bu gerçekleşirse Sılayolu sürücüleri açısından büyük bir sıkıntı ortaya çıkacak. Sürücüler bir başka Schengen ülkesi Macaristan’da olduğu gibi Hırvatistan’da da daha sıkı sınır kontrollerine maruz kalacaklar. Schengen’in en dış ülkesi olacak olan Hırvatistan, sınırlarını daha iyi korumak zorunda kalacak ve gümrük kurallarını da sıkılaştıracak.

Hırvatistan’da araçlar didik didik aranacak

Yani sonuçta Macaristan’daki gibi araçlar didik didik aranacak. Bu da gereksiz bekleme sürelerine neden olacak.

Ülke Schengen’e dahil olması durumunda bir çok avantajdan yararlanacak. Üye ülkeler arası sınır kontrolleri kalkacak, gümrük işlemleri hafifleyecek. Tek dezavantajı ise Schengen dışından gelen sürücüler yaşayacak. Yani Sırbistan’dan Hırvatistan’a geçişler zorlaşacak.

Ülkenin ne zaman Schengen’e dahil olacağı henüz bilinmiyor. Komşu ülke Slovenya’nın buna karşı çıkması bekleniyor. Bu durumda süreç uzayabilir.

(A)

About musa oruz

Check Also

NEDEN Sİ-ASSİST?

NEDEN Sİ-ASSİST?  İzin sezonu yaklaşırken birçok gurbetçilerimizin hemen hemen hepsinin aklını kurcalayan tek soru malasef …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.