Pazartesi , Haziran 24 2024

KADİR HAS

1921 Yılında Nuri-Zekiye HAS’ın evladı olarak Kayseri’de doğdu. 1942 yılında Boğaziçi Lisesi’nden mezun oldu. Kayseri’nin tanınmış ailesi ve eşrafından olan Mehmet-Şehime Germirli’nin kızı Rezan Has ile 1942 yılında evlendi.

Babası Nuri HAS, yorulma bilmez çalışkanlığı, azmi ve dirayeti ile, Adana’da yoktan başlayıp kurduğu birçok fabrika ve ticari kuruluşlarla ülkenin sayılı zenginleri ve AKBANK’ın kurucuları arasında yer aldı.

Kadir HAS, evlendikten sonra hemen iş hayatına atıldı. Ailesinden tevarüs ettiği özellik ve varlık yanında, girişimci zihniyetli, çalışkanlığı ve azmi sayesinde, kamyon ve traktör pazarlama, yani ağırlığı otomotiv ticaretine yönelik iş hayatı ile, Adana’da kısa sürede sayılı iş adamları arasında yer aldı. 1960 yılında İstanbul’a yerleşen Kadir HAS, ağırlığı otomotiv sanayine yönelik işler olmak üzere, dürüstlüğü, azmi ve güvenilir kişiliği ile, İstanbul’da yine sayılı ve varlıklı iş adamları arasında yer aldı.

Mercedes Otobüs ve Kamyon Fabrikası’nı kurdu ve bu kuruluşun uzun yıllar Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Üyeliği görevlerini yürüttü. Ülkemizde ilk olarak Coca-Cola Fabrikasını kurdu. Koç ailesi ile Bursa’da “Karsan” adıyla Peugeot marka Minibüs fabrikasının ortakları arasında yer aldı. Fransızların meşhur Michelin Lastikleri’nin Türkiye Distrübütörlüğünü üstlendi. Ayrıca, benzeri çeşitli ticari kuruluşları gerçekleştirdi. Kadir HAS, Sabancı Ailesi’nden sonra Akbank’ın en büyük kurucu hissesine sahiptir. Kadir HAS, dirayetli yönetimi sayesinde kurduğu ve geliştirdiği ticari kuruluşların hepsinde, hiçbir ihtilafa düşmeden büyük bir başarı sağladı ve her işten alnının akı ile çıktı.

Kadir HAS’a, eğitime ve öğretime verdiği önemli katkılarla, gelecek nesillerin en iyi şart ve ortamlarda yetişmesi için gösterdiği çaba ve gayretlerden dolayı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senatosunnun 16 Nisan 1998 tarihli kararıyla, 01 Haziran 1998 tarihinde Eğitim Bilimleri Onursal Doktora Ünvanı, Marmara Üniversitesi Senatosunca 8 Temmuz 1997 tarihli kararıyla 30 Haziran 1998 tarihinde Eğitim Bilimleri Onursal Doktora Ünvanı ,Erciyas Üniversitesi Senatosunun 25.10.1999 tarihli kararı ile, 11.Kasım.1999 tarihinde İşletme Onursal Doktora Ünvanı, Lefke Avrupa Universitesi (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) tarafından 13.Ekim.1997 tarihli kararla İşletme Onursal Doktora Ünvanı verilmiştir.

Kadir HAS ve Rezan HAS, 1991 yılında kurdukları “Kadir Has Vakfı” ile başta eğitim ve sağlık olmak üzere, ülke kalkınmasına yönelik çok önemli hayır işlerine yöneldikleri gibi ayrıca, vasiyetleri gereği tüm servetlerini adı geçen vakfa bağışladılar.

Diğer bir deyimle, ülkesinden kazandıklarını yine ülkesine vermenin en büyük onur ve vefa borcu olduğuna inandılar.

Kadir Has, 22 Mart 2007 tarihinde kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. 24 Mart 2007 tarihinde, kurucusu olduğu Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen ilk törenin ardından Küçükyalı’daki aile mezarlığında devlet töreniyle toprağa verildi.

Kadir Has’ın vefatı üzerine Has’ın anısına Kayseri’de yapılmış olan 33.000 kişilik yeni stadyuma onun adı verildi ve stadın ismi Kadir Has Stadyumu oldu. 

About musa oruz

Check Also

MİMAR SİNAN

Türk mimar. Dünyanın en büyük yapı sanatçılarından biridir. Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğdu, 17 Temmuz 1588’de …

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.