Çarşamba , Nisan 17 2024

Kayseri Denince Akla Gelen 3 Şey

Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulu olan, tarihi geçmişi M.Ö 4000 yılına kadar uzanan Kayseri; İç Anadolu Bölgemizin turizm potansiyeli yüksek olan şehirleri arasında yer alıyor. Yer altı şehirleri, tarihi açıdan oldukça önemli olan kaleleri, Selçuklu dönemine ait kümbet, cami ve medrese örnekleri ile Kayseri, her yıl turist akınına uğruyor. Köklü bir geçmişi olan bu şehir; tarih boyunca Hititler, Asurlular, Bizanslılar, Anadolu Selçuklular gibi farklı ve güçlü medeniyetlere de tabi olmuş.

Maden ve yer altı kaynakları bakımından da oldukça zengin olan bu ilimiz; aynı zamanda Türkiye’nin en kalabalık 14. ili olma özelliğine sahip. Bu yazımızda yolunuz Kayseri’ye düştüğünde nerelere uğrayabileceğinizden ve neler yapabileceğinizden bahsetmek istedik.

Peki; Kayseri Denince Aklımıza Gelen İlk Şeyler Neler:

Kayseri’nin Hayranlık Uyandıran Doğal Güzellikleri

Çok sayıda yer altı şehrine ev sahipliği yapan Kayseri; doğal güzellikleri ile de hayranlık uyandırıyor. Kapuzbaşı Şelalesi, Derevenk vadisi, Şeker gölü ve Erciyes Dağı; Kayseri ile özdeşleşen tabiat harikaları listesinde ilk sıralarda bulunuyor.

Dinlendirici ve huzur dolu atmosferi ile Kapuzbaşı şelalesi, farklı 7 adet şelaleden oluşmakta. Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan bu şelaleye uğrayarak, doğanın eşsiz sesini dinleyebilir; bambaşka bir atmosfer soluyabilirsiniz. Kapuzbaşı Şelalesi’nde dinlendikten sonra yolunuzu Derevenk vadisine çevirmenizi öneriyorum. Dimdik yokuşları, trafiğe kapalı olan yürüyüş patikaları ile Derevenk vadisi, doğaseverler için biçilmiş kaftan! Kış aylarında Erciyes’e yolunuz düştüğünde ise Erciyes Dağı’nda bulunan işletmelerden birinde konaklayabilir; kayak keyfini gönlünüzce çıkarabilirsiniz.

Kısacası, Erciyes; ziyaretçilerine unutulmaz bir doğa keşfi deneyimi yaşama fırsatı tanıyor.

Kayseri’nin Geçmişe Işık Tutan Yer altı Şehirleri

Hazine avcılarının vazgeçilmez duraklarından biri olan Kayseri’de tarihi en iyi şekilde yansıtan yer altı şehirleri bulunmakta. Gizemli, büyüleyici ve sıra dışı bir zaman dilimi geçirmek isteyenler; yer altı şehirlerine doğru adrenalin dolu bir yolculuğa çıkabilir.

Şehrin en popüler yer altı şehri ise Ağırnas Yer altı şehri. Erken Dönem Hristiyanlık’a ait çok sayıda kalıntıyı bünyesinde barındıran bu kasabada pek çok kilise, çeşme ve mezar örneği bulunuyor. Ağırnas yer altı şehri; mağara turizminde de önemli ve özel bir yere sahip. Mağara turizmine ilgi duyan gezginler için Ağırnas mükemmel bir adres!

Kayseri Pastırması, Mantısı ve Pidesi

Kayseri denildiğinde akla ilk gelen şey; şüphesiz ki Kayseri pastırması. Şehir merkezinde yöreye özgü pastırmanın, pastırmalı pidenin ve Türkiye çapında nam salmış Kayseri mantısının tadına bakabileceğiniz çok sayıda restoran ve kafe bulunmakta. Üstelik Kayseri’de mağara konseptinde hizmet veren restoranlar da var. Yani ilginç bir tatil geçireceğinize hiç ama hiç şüpheniz olmasın!

Kayseri’da Ulaşım

Kayseri’de gezip görülecke yerler çok geniş bir alana yayılmış durumda ve heryeri hakkıyla gezebilmek için özel araç gerekli. Kayseri’ye kendi aracınızla gitmiyorsanız Kayseri araç kiralama ofisimizden kiralayacağınız bir araçla yola çıkabilir, dilediğiniz yeri dilediğiniz zamanda rahatça gezebilirsiniz.

About musa oruz

Check Also

YAHYALI TARİHİ

Hükümet Konağı Tarihçesi Yahyalı Ulu Cami bahçesinde türbesi bulunan Yahya Gazi, günümüze kadar gelen kitabesindende …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.