Çarşamba , Nisan 17 2024

Türk Polisleri Sıla Yolu Projesiyle Tekrar Sırbistan Gümrüklerinde!

Geçtiğimiz sene İçişler Bakanlığımız ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı işbirliğiyle hazırlanan ‘Sırbistan Sılayolu Projesi‘ bu yılda Türk polisi Sırbistan gümrük kapılarında gurbetçilerimizi karşılayacak.
Geçtiğimiz sene İçişler Bakanlığı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı işbirliğiyle yapılan projede, Sırbistan gümrük kapılarında vatandaşlarımızın iş ve işlemlerini kolaylaştırmak, Sırbistan’daki kurallar ile ilgili vatandaşlarımızı doğru ve zamanında bilgilendirilmesi amacıyla 1 Emniyet müdürü ve 10 Polis memuru görevlendirilmişti.
Bu izin yolu sezonunda da Sırbistan’ın kara hudut kapılarında görev yapacak Türk Polisleri, geçen sene olduğu gibi bu yılda gurbetçilerimizin gümrük kapılarındaki iş ve işlemlerini kolaylaştırmak, Sırbistan kanunları ile ilgili vatandaşlarımızı anında bilgilendirmek amacıyla 25 Haziran 2020 itibariyle Sırbistan’ın Hırvatistan ile arasında bulunan Batrovci, Macaristan ile arasında bulunan Horgos, Bulgaristan ile arasında bulunan Gradina sınır kapılarında göreve başlayacak.
25 Haziran – 20 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek projede geçen sene olduğu gibi bu yılda 1 Emniyet müdürü ve 10 Polisimiz Sırbistan’ın Macar, Hırvat ve Bulgar sınır kapılarında göreve başlayacak.

Geçen Sene ‘Sırbistan Sılayolu Projesi’ Başarıyla Tamamlandı

Geçen yıl başlatılan ‘Sırbistan Sılayolu Projesi’ kapsamında 15 Haziran ile 15 Eylül arasında Sırbistan gümrük kapılarında görev yapan polis memurları, 321 bin 435 Türk vatandaşı ile tır şoförüne sınır kapılarında giriş ve çıkışlarda yaşadıkları sorunlara yardımcı oldu.
Proje kapsamında 1211 aracın detaylı incelemesi yapılmasıyla birlikte sahte belgeyle seyahat eden ve uyuşturucu madde kaçakçılığı yapan 32 şüpheli ile 49 düzensiz göçmen tespit etti. Bunun yanında Sırp gümrük kapılarında gurbetçilerin unuttukları çok sayıda pasaportta kendilerine ulaştırıldı.

About musa oruz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.