Çarşamba , Mayıs 29 2024

Bulgaristan 1 Haziran İtibariyle Komşularıyla Karantinayı Kaldırıyor

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, Sırbistan, Yunanistan ve Romanya’daki mevkidaşlarıyla yaptığı video konferans görüşmeler sonucu sınır geçişlerindeki karantina konusunda anlaşmaya vardı.


BNR’nin haberine göre Başbakanlar düzeyinde yapılan video konferansta ilk etapta 1 Haziran’dan itibaren Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarından geçiş yapacaklar için 14 günlük karantina altına alınması kuralı kaldırılıyor. Bulgaristan ve Sırbistan arasındaki sınır geçişleri için ise 1 Haziran itibariyle geçişler serbest olacak ve iki ülkenin karşılıklı sözleşme imzalaması gerekiyor.


Romanya için ise Başbakan Borisov, geçtiğimiz günlerde Romanya’da hükümetin güvenoyu alamamasından dolayı hükümetin düşmesine, “Umarım Romanya parlamentosu da benzer kararı alır, ancak orada hükümet istifa etti” dedi.


Geçişlerdeki en büyük kuralın vatandaşların Corona virüs semptomlarını göstermediğini gösteren belge (Corona testi PCR) ile geçişlerin gerçekleşeceğini belirtirken önümüzdeki 1 Haziran itibariyle bu ülkelerden transit geçişlerin normalleşmesi beklenmektedir.

About musa oruz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.